Ceny w Polsce
Ile kosztuje życie w Polsce? Sprawdź!

Ile kosztuje wzniesienie dachu dwuspadowego (powierzchnia 120 m2)

Podstawową zasadą dotyczącą budowy domów jest prawidłowo przemyślana konstrukcja dachów. Faktem dość istotnym jest, że czym jest ona prostsza tym koszty są zdecydowanie niższe. Tanie domy to te, w których zaprojektowano dach dwuspadowy.

Po dokładną wycenę kosztu dachu polecam zajrzeć na stronę z kalkulatorem lub na ciekawy artykuł na ten temat.

 

Do najbardziej ekonomicznych są zaliczane te, których kąt nachylenia kształtuje się w granicach pomiędzy 30 a 40%.

 

Dach dwuspadowy

Osoba decydująca się na dach dwuspadowy może być pewna dwóch kwestii. Pierwsza kwestia dotyczy łatwego montażu, natomiast druga zniwelowania wielu kosztów.

Fora internetowe ukazują, że większość inwestorów decyduje się na ten rodzaj dachu. Ich decyzja uzależniona jest od niskiej ceny wykonania.

 

Koszty dachu dwuspadowego

 

Przechodząc do kosztów dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2 trzeba zastanowić się od czego zależą koszty takiego dachu i w jaki sposób najlepiej je wyliczyć.

Cenę omawianego dachu łatwo jest oszacować, ponieważ zaliczono go do jednego z prostszych dachów. Dachy pokryte dachówką są znacznie tańsze.

Wynika to głównie z pracochłonności wykonywanych robót, jak również posiadania przez wykonawcę odpowiednich kwalifikacji.

Całkowity koszt dachu dwuspadowego wynosi w granicach 6000 zł (50zł / m2). Ceny te kształtują się następująco:

  1. blachodachówka – 21,60 zł/m2;
  2. dachówka ceramiczna – 33,60 zł/m2;
  3. ocynkowana blacha płaska układana na rąbek – 20,80 zł/m2;

Kosztorysy ukazały, że pokrycie z dachówek jest zdecydowanie droższe (od 22 do 59%). Decydując się na pokrycie dachu dwuspadowego trzeba się zaopatrzeć w następujące materiały, do których zaliczamy:

  1. dachówkę ceramiczną;
  2. folię paroprzepuszczalną;
  3. wełnę mineralną;
  4. folię paroizolacyjną.

 

Dachówka ceramiczna

 

Jedną ze znanych firm produkujących dachówki ceramiczne jest Koramic. Proponują oni kilka kolorów jak i rodzajów. Dostępna jest następująca wersja kolorystyczna:

  • naturalna czerwień,
  • czerwona,
  • miedziana,
  • brązowa,
  • zielona
  • oraz ceglasta.

 

Podział cenowy dotyczy poszczególnego koloru. Przechodząc do rodzajów dachówek producent udostępnia swoim klientom dachówki:

  1. podstawowe;
  2. wyrównawcze (7,81 – 10,93 zł);
  3. szczytowe (19,65 – 39,35 zł);
  4. powierzchniowa wentylacyjna (6,58 – 9,21 zł);
  5. okapowa (2,20 – 3,09 zł);
  6. okapowa wentylacyjna (6,58 – 9,21 zł);
  7. kalenicowa (2,20 – 3,09);
  8. kalenicowa wentylacyjna (6,58 – 9,21 zł);
  9. pulpitowa długa (45,82 – 64,14 zł);
  10. pulpitowa krótka (45,82 – 64,14 zł).

 

Cena dachówki podstawowej jest podzielona ze względu na sztukę bądź m3. Jeżeli chodzi o te pierwsze to są one dostępne w granicach od 1,96 do 2,74 zł. Ceny za m3 wahają się pomiędzy 70,56, a 98,64 zł.

 

 

 

Folia paroprzepuszczalna

 

Kolejnym materiałem niezbędnym do stworzenia dachu dwuspadowego jest folia paroprzepuszczalna. Jednym z jej producentów jest Marma, który wycenia ją na 6,64 zł / m2. Wyróżniamy jednak oprócz folii paro przepuszczalnej dwa rodzaje, do których zaliczamy folie:

 

  1. wysokoparoprzepuszczalna (7,79 zł.);
  2. niskoparoprzepuszczalną (3,79 zł.)

 

Wełna mineralna

 

Następnym wymienionym produktem jest wełna mineralna. Jej duża zaletą jest szczelność dla pary wodnej oraz fakt, że zapobiega utracie ciepła. Jednym z producentów jest Isover. Cena wełny mineralnej uzależniona jest od rozmiarów. W sprzedaży są dostępne:

  1. Uni – Mata 5 cm (19,2 m2) / 93,50 zł.;
  2. Uni – Mata 10 cm (9,6 m2) / 97,00 zł.;
  3. Uni – Mata 12 cm (8,4 m2) / 105,50 zł.;
  4. Uni – Mata 15 cm (6,9 m2) / 99,00 zł.;
  5. Uni – Mata 18 cm (5,7 m2) / 98,50 zł.;
  6. Uni – Mata 20 cm (5,1 m2) / 93,50 zł.;

 

Folia paroizolacyjna

 

Kolejnym produktem potrzebnym do budowy dachu dwuspadowego jest folia paroizolacyjna, którą można otrzymać za 89,00 zł. Posiada kilka ważnych zalet, do których zaliczyć można:

  • stworzenie szczelnego systemu dachowego,
  • łatwy montaż.

 

Reasumując, zastosowanie omawianego rodzaju dachu nie oznacza banalnej formy architektonicznej. Można wręcz stwierdzić, że jest on jednocześnie ponadczasowy i elegancki. Całkowity koszt dachu dwuspadowego wynosi w granicy 6000 zł.

 

Niezbędnymi materiałami do jego zbudowania są: dachówka ceramiczna; folia paroprzepuszczalna; wełna mineralna oraz folia paroizolacyjna. Najtańszymi dachówkami ceramicznymi są: okapowe oraz kalenicowe.

 

Do najdroższych natomiast należą: pulpitowe długie oraz krótkie. Kolejnym materiałem jest folia paroprzepuszczalna. Do najtańszych folii należą niskoparoprzepuszczalne, ponieważ można je zakupić już od 3,79 zł.

Tworząc kosztorys dachu dwuspadowego trzeba przejść do wełny mineralnej, która kształtuje się od 93,50 do 105,50 zł. Ostatnim elementem jest folia paroizolacyjna, która jest osiągalna od 89,00 zł.

Ile kosztuje przyzwoite auto używane?

dolarPomimo najszczerszych chęci producentów i sprzedawców samochodów, nadal niewiele osób stać na kupno nowego samochodu za gotówkę. Z kolei wysokie oprocentowanie kredytów odstrasza od kupna samochodu na raty. Rozwiązaniem tej sytuacji jest kupno używanego samochodu. Ile kosztuje przyzwoite auto używane? Cena, którą będziemy musieli za niego zapłacić, zależy od marki i modelu samochodu, rocznika, przebiegu, wyposażenia, oraz stanu technicznego. Szukając auta używanego w najniższej rynkowej cenie dla danego modelu, nie powinniśmy liczyć że otrzymamy „igiełkę”. Samochody używane, które naprawdę są zadbane i w doskonałej kondycji technicznej wystawiane są na sprzedaż po cenach wyższych niż „szroty”. W wielu przypadkach takie auta dłużej czekają na kupca, niż „odpicowana fura od dziadka z Niemiec”. Pozytywne jest to, że nawet dysponując kwotą ok. 3000 złotych, można kupić naprawdę przyzwoity samochód. Nie będzie to jednak vw golf II, lecz fiat cinquecento 700 ccm. To, na jakie auto się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych oczekiwań i sposobu w jaki traktujemy samochód.

Czy LPG to rzeczywiście oszczędność względem benzyny czy diesela?

dolaryKierowcy z przynajmniej 10 letnim doświadczeniem, dobrze pamiętają czasy kiedy benzyna i olej napędowy były sprzedawane po około 3 zł/litr. Te czasy minęły bezpowrotnie. Dziś cena tych paliw wynosi około 5,5 zł za litr. Na szczęście nadal możemy podróżować, płacąc niewiele ponad 2 złote za litr paliwa. Jest to możliwe wtedy, gdy w naszym samochodzie zainstalujemy instalację gazową LPG. Czy LPG to rzeczywiście oszczędność względem benzyny czy diesela? Oczywiście tak. Ale zanim dasz się ponieść emocjom, musisz się upewnić czy potwierdzi to się w twoim przypadku. Średnia cena montażu sekwencyjnej instalacji LPG to od 2,5 do 5 tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy od wybranego producenta instalacji, samochodu oraz warsztatu. W tym miejscu pojawia się pytanie, jak szybko uzyskamy zwrot z tej inwestycji. Osoby dużo podróżujące, mogą liczyć na szybszy zwrot, a następnie mogą liczyć zyski. Montaż instalacji LPG nie będzie opłacalny w przypadku, jeśli samochodem pokonujemy poniżej 10-15 tys. km rocznie. Pamiętajmy też że auto na LPG to podwyższone koszty przeglądu, legalizacja butli, oraz częstsze wizyty u mechanika.

Czy bardziej opłaca się jechać płatną autostradą czy bezpłatną drogą krajową?

zakupy

zakupy

Pomimo XXI wieku, Polska nie należy do krajów, które mogą się pochwalić bogatą siecią autostrad. Minie jeszcze wiele dekad, zanim dogonimy pod tym względem Niemcy, Austrię oraz inne europejskie kraje. Jednak, wbrew pozorom, sytuacja nie jest aż tak tragiczna. Dysponujemy już kilkoma bardzo dobrej jakości autostradami. Minusem jest  to, że część z nich jest płatna. Pojawia się pytanie, czy bardziej opłaca się jechać płatną autostradą, czy bezpłatną drogą krajową? Jednoznaczne udzielenie odpowiedzi nie jest łatwe. Płatne autostrady mają jedną wadę – są płatne. Ale poza tym, dają nam same korzyści: wygodną i komfortową jazdę, możliwość rozwijania większych prędkości oraz wyższe poczucie bezpieczeństwa. Jadąc autostradą szybciej dojedziemy do celu i mamy mniejsze prawdopodobieństwo wzięcia udziału w wypadku. Z kolei drogi krajowe są bezpłatne, ale często mogą być w złym stanie. Regularnie bywają zakorkowane, co znacznie wydłuża czas podróży, podwyższając jej koszty. Są także bardziej niebezpieczne niż autostrady, m.in. za sprawą kolizyjnych skrzyżowań, braku poboczy oraz źle wyprofilowanym zakrętom.

Ile kosztują wakacje dla 4-osobowej rodziny? Polska vs. Zagranica

laska w bikini

laska w bikini

Udane wakacje są bardzo miłą formą spędzania czasu w gronie rodzinnym. Wbrew pozorom, czteroosobowa rodzina wcale nie musi wydawać na ten cel ogromnych środków pieniężnych. Istnieje bowiem wiele ciekawych miejsc, które można zwiedzić za rozsądne pieniądze. Koszt wczasów rodzinnych jest oczywiście uzależniony od tego, czy chcemy wypoczywać w kraju, czy za granicą.

 

Wakacje w Polsce

Wśród polskich ofert największą popularnością cieszą się wyjazdy w góry oraz nad morze. Wakacje w górach są przeważnie wybierane przez rodziców, preferujących aktywne formy wypoczynku. Koszt tygodniowych wakacji dla czterech osób może być tu bardzo zróżnicowany. Największe znaczenie ma koszt zakwaterowania oraz wyżywienia. Najtańsze górskie pensjonaty możemy znaleźć już w cenie 40 złotych za osobę. Zatem tygodniowy koszt zakwaterowania w takim miejscu wyniósłby 1120 złotych. Ceny zakwaterowania nad morzem są bardzo zbliżone, najtańsze noclegi kosztują około 40 złotych, jednak większość rodzin wybiera kwatery o wyższym standardzie, które kosztują przynajmniej 60 złotych za osobę.

Do kosztów zakwaterowania musimy też dodać koszt wyżywienia. Warto pamiętać, że bary i restauracje zlokalizowane nad morzem oraz w kurortach górskich są dość drogie, średni koszt tygodniowego wyżywienia całej rodziny (przy założeniu, że będzie ona korzystała wyłącznie z jadłodajni oraz barów) to około 1700 złotych. Jednak wiele polskich rodzin ogranicza te koszty poprzez samodzielne przygotowywanie posiłków, dzięki czemu jest w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych. Zatem, uśredniając wszystkie koszty możemy przyjąć, że tygodniowy koszt wakacji czteroosobowej rodziny może kosztować około 2800 złotych plus koszt dojazdu.

 

Wakacje za granicą

Coraz więcej polskich rodzin decyduje się na wczasy za granicą. Okazuje się, iż mogą one kosztować niewiele więcej niż wakacje w

wakacje w Polsce

wakacje w Polsce

Polsce. Aktualnie wśród wakacyjnych ofert skierowanych dla całej rodziny ogromną popularnością cieszy się Chorwacja. Entuzjaści tego państwa podkreślają, iż taki wyjazd daje im gwarancję idealnej pogody, czego nie mogą im zapewnić wczasy nad Polskim morzem. Najtańsze noclegi znajdziemy w Dalmacji Północnej, kosztują one od 195 złotych za osobę, co w przeliczeniu na tydzień dla czteroosobowej rodziny wynosi 780 złotych. Warto jednak pamiętać, iż tego typu oferty nie zawierają dojazdu ani kosztów wyżywienia. Rodziny decydujące się na samodzielny wypad samochodem muszą się liczyć z wydatkiem około 1000 złotych na paliwo. Co ciekawe, koszty wyżywienia w Chorwacji są mniejsze niż koszty wyżywienia nad polskim morzem i w górach. Tygodniowy koszt wyżywienia czteroosobowej rodziny nie powinien przekroczyć 1500 złotych. Zatem sumaryczny koszt wakacji na Chorwacji wynosi średnio 3475 złotych.

 

Bardzo popularnym i stosunkowo tanim kierunkiem wypraw wakacyjnych są także: Francja, Hiszpania, Słowacja oraz Włochy. Tygodniowy koszt ekonomicznych wakacji w tych krajach nie powinien przekroczyć 5 tysięcy złotych. Oczywiście czteroosobowe rodziny mogą się też decydować na bardziej egzotyczne wakacje, jednak wiąże się to ze znacznym zwiększeniem kosztów.

Koszty wyżywienia czteroosobowej, polskiej rodziny

zakupy

zakupy

Koszty wyżywienia polskich rodzin są z roku na rok coraz wyższe. Rosnące ceny żywności sprawiły, że wiele osób coraz dokładniej planuje domowy budżet i wydziela pieniądze przeznaczone na artykuły spożywcze. Według danych statystycznych, czteroosobowa Polska rodzina wydaje na jedzenie przynajmniej 1300 złotych miesięcznie. Warto wspomnieć, iż są to koszty wyżywienia większości polskich rodzin, które muszą pilnować domowego budżetu, bowiem jak łatwo się domyślić, koszty wyżywienia rodzin bardziej zamożnych są znacznie większe. Opisując wszystkie koszty wyżywienia przeciętnej, czteroosobowej rodziny należy przyjąć cztery podstawowe kategorie wydatków żywieniowych: jedzenia w domu, szkole, na mieście, w  pracy oraz podczas wyjazdów.

Koszty wyżywienia w domu

Koszt jedzenia w domu stanowi ponad 55 procent całkowitego budżetu, który przeznacza się na wyżywienie. W tej kategorii znajdują się wszystkie artykuły spożywcze, jakie spożywamy podczas rodzinnych obiadów, kolacji i śniadań. Coraz więcej czteroosobowych rodzin zwiększa wydatki na wyżywienie w domu, kosztem zakupów żywności w pracy czy na mieście. Okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów podreperowania rodzinnego budżetu. Samodzielne przygotowanie śniadania czy obiadu w domu jest tańsze niż wyżywienie w barach i restauracjach, dlatego coraz więcej osób skłania się ku takim rozwiązaniom. Średni miesięczny koszt wyżywienia czteroosobowej rodziny w domu wynosi 715 złotych.

Jedzenie w szkole

Większość dzieci korzysta ze szkolnych stołówek lub kupuje jedzenie w szkolnych sklepikach. Koszty soczków, batoników chipsów i wyżywienia na stołówce dwójki dzieci to wydatek rzędu 15% domowego budżetu przeznaczonego na wyżywienie. Średni koszt jedzenia w szkole wynosi zatem 195 złotych. W niektórych, większych miastach koszt obiadu na stołówce może być nieco wyższy, co widocznie przekłada się na zwiększenie kosztów jedzenia w szkole.

Jedzenie na mieście

Bary, restauracje, kawiarnie i fastfoody są dla polskich rodzin atrakcyjną formą rozrywki. Przeciętna, czteroosobowa, Polska rodzina wydaje na ten cel około 10 % miesięcznego budżetu przeznaczonego na jedzenie. Procent ten stale maleje, jednak na dzień dzisiejszy średni koszt jedzenia na mieście wynosi około 130 złotych.

Koszty wyżywienia w pracy

Każda osoba dorosła powinna zjadać posiłki podczas przerwy w pracy. Co ciekawe, korzystanie z bufetów, zakładowych stołówek czy pobliskich restauracji zabiera około 5% budżetu przeznaczonego na wyżywienie. Według danych statystycznych, przeciętni rodzice coraz częściej przynoszą do pracy własną żywność, co pozwala na ograniczenie wydatków.

Jedzenie na wyjazdach

euro

euro

Do całkowitych kosztów wyżywienia czteroosobowej polskiej rodziny należy także doliczyć koszty jedzenia na rodzinnych wyjazdach i wycieczkach. Wyżywienie czterech osób w barze czy tym bardziej w restauracji może być dość kosztowne, jednak owe wydatki nie są codziennością. Według danych statystycznych, jedzenie na wyjazdach pochłania 5% budżetu na wyżywienie całej rodziny. Ta kategoria wydatków utrzymuje się na niezmiennym poziomie i nie ulega zmniejszeniu.

Ile potrzebuje polski student na utrzymanie w obcym mieście?

dolaryKoszty utrzymania każdego polskiego studenta w obcym mieście są dość wysokie. Najwięcej środków pieniężnych pochłania konieczność wynajmu mieszkania bądź akademika, jednak nie bez znaczenia są też koszty wyżywienia, dojazdu oraz czesnego. Chcąc określić średnie koszty utrzymania żaków, należy wziąć też pod uwagę lokalizację ich studiowania, bowiem koszty zakwaterowania i dojazdów są dość zróżnicowane.

 

Zakwaterowanie

Każdy student uczący się w obcym mieście musi ponosić koszty wynajmu mieszkania, pojedynczego pokoju bądź akademika. Ostatnie z tych rozwiązań jest najbardziej ekonomiczne (średni miesięczny koszt wynajmu pokoju w akademiku waha się w granicach 250-400 złotych), jednak miejsc w akademiku jest z reguły dużo mniej, niż potencjalnych wynajmujących. Z tego względu pewna część żaków, decyduje się na wynajem mieszkań. Z największymi kosztami muszą się liczyć studenci Warszawy i Krakowa, którzy wynajmując jednopokojowe mieszkanie płacą średnio 1500 złotych. Miesięczny koszt wynajmu pojedynczego pokoju waha się w granicach 1000 złotych. W nieco lepszej sytuacji są studenci Lublina oraz Torunia, którzy za wynajem pojedynczego pokoju płacą średnio 500-700 złotych.

 

Dojazd

Wielu studentów wynajmuje mieszkania, które znajdują się w pewnym oddaleniu od uczelni. Wiąże się to z kosztami dojazdu. Największą popularnością cieszy się komunikacja miejska, która jest zdecydowanie ekonomiczniejsza niż dojazd własnym pojazdem. Każdy student, który nie przekroczył 26 roku życia może liczyć na zniżki studenckie, dzięki którym koszt biletu jest niemal o połowę mniejszy. Średni miesięczny koszt dojazdu komunikacją miejską wynosi 70 złotych, jednak warto pamiętać, iż studenci z Warszawy i Trójmiasta płacą niemal o połowę więcej.

 

Wyżywienie i koszty osobiste

pieniądze

pieniądze

Koszty osobiste oraz koszty wyżywienia są zbliżone w każdym rejonie Naszego kraju. Wielu studentów uzupełnia zapasy żywności podczas krótkich odwiedzin w domu rodzinnym, co pozwala na zaoszczędzenie kilkudziesięciu lub kilkuset złotych miesięcznie. Według danych statystycznych, przeciętny polski student wydaje miesięcznie na jedzenie 400-500 złotych. Kolejne 200 -300 złotych to koszty osobiste: ubrania, imprezy, zakup materiałów naukowych. Owe ceny są jedynie uśrednieniem, bowiem przy dokładnym pilnowaniu budżetu, koszty mogą być nieco niższe. Z kolei studenci z bogatych rodzin potrafią miesięcznie wydać na koszty osobiste od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

 

Czesne

Studenci studiujący dziennie na uczelniach państwowych nie muszą opłacać czesnego, jednak w Polsce istnieje też duża grupa żaków, którzy uczęszczają do szkół prywatnych, bądź zdecydowali się na studia zaoczne. Najniższe koszty czesnego ponoszą studenci biologii i pedagogiki – w przeliczeniu na miesiąc to około 200-300 złotych. Nieco droższe jest średnie czesne na studiach o profilu dentystycznym i studiach architektury wnętrz – średnio 300-500 złotych na miesiąc. Największe koszty ponoszą studenci medycyny, gdzie za czesne trzeba czasem zapłacić 2.000 Złotych na miesiąc.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Polsce

monety

monety

W wielu polskich miastach komunikacja miejska jest sposobem na szybką oraz komfortową podróż. Dużo osób odstawia samochody i decyduje się na podróż autobusami, tramwajami czy trolejbusami – w niektórych miastach jest to bardzo opłacalne, bowiem ceny biletów są dość niskie.

 

Ceny biletów jednorazowych

Dokonując przeglądu cen jednorazowych biletów komunikacji miejskiej łatwo zauważyć, iż najlepszą sytuacje mają mieszkańcy Poznania, Wrocławia i Białegostoku. Ceny biletów jednorazowych wynoszą tam od 2,50 do 3 złotych. Osoby uprawnione do biletów ulgowych płacą jedynie 1,50 za bilet jednorazowy. W gorszej sytuacji są mieszkańcy Warszawy oraz Łodzi, którzy za normalny, jednorazowy bilet muszą zapłacić 3,60, a za bilet ulgowy 1,80 – są to najwyższe ceny w całej Polsce.

 

Ceny biletów czasowych

dolarWiele osób decyduje się na zakup biletów czasowych, które mogą pomóc w poczynieniu pewnych oszczędności. Limit czasu przejazdu jest bardzo zróżnicowany i wynosi od 15 minut do 168 godzin. Najniższe ceny oferuje komunikacja krakowska, gdzie bilet 15 minutowy kosztuje 2 złote. Nieco drożej jest w Warszawie i Łodzi, gdzie bilet kosztuje 2,60, Najdroższe bilety czasowe kupują mieszkańcy Śląska – cena 15 minutowego przejazdu wynosi tam 3 złote.

 

Ceny biletów okresowych

Najkorzystniejszą ofertę biletów okresowych oferuje komunikacja miejska w Łodzi. Bilet miesięczny kosztuje tam jedynie 84 złote. Nieco więcej płacą mieszkańcy Śląska, gdzie za bilet trzeba zapłacić 126 złotych. Najdroższe bilety okresowe znajdziemy w Warszawie oraz Trójmieście. Tutaj pasażerowie płacą od 140 do 196 złotych.

Ile kosztuje wynajem mieszkania? – Ranking kosztów wynajmu mieszkania w największych miastach w Polsce

Koszt wynajmu mieszkania

Koszt wynajmu mieszkania

Ceny wynajmu mieszkań zależą głównie od lokalizacji nieruchomości oraz jej metrażu. Na podstawie tych dwóch podstawowych kryteriów można dokonać porównania kosztów, jakie trzeba będzie przeznaczyć na wynajem kawalerki bądź kilkupokojowego mieszkania. Okazuje się, iż ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane. Dokonując analizy można łatwo zauważyć, w których miastach ceny są największe, a w których najniższe. Koszt wynajmu mieszkań w poszczególnych miastach w Polsce najlepiej przedstawić za pomocą rankingu:

  1. Od wielu lat, najdroższe jest wynajmowanie mieszkań w Warszawie. Średnia cena wynajmu kawalerki wynosi 1500 złotych. Za wynajem mieszkania dwupokojowego trzeba zapłacić średnio 2100 złotych. Z kolei wynajem mieszkania z trzema pokojami to koszt rzędu 2900-3000 złotych. Warto tutaj podkreślić, iż ceny wynajmu mieszkań w stolicy nieznacznie maleją, jednak jest to mało odczuwalna zmiana.
  2. Na drugim miejscu plasują się: Wrocław oraz Kraków. Ceny wynajmu mieszkań w tych miastach są bardzo podobne. Miesięczny koszt wynajmu jednopokojowego mieszkania wynosi 1100-1250 złotych, koszt wynajmu mieszkania dwupokojowego 1500 złotych, a koszt wynajmu nieruchomości trzypokojowej: 2000 -2100 złotych.
  3. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Trójmiasto. Osoby wynajmujące kawalerkę w tej okolicy płacą średnio 1050 złotych. Nieco drożej wychodzi wynajem mieszkania dwupokojowego – średnia miesięczna cena wynajęcia takiej nieruchomości to 1450 złotych. Z kolei osoby poszukujące trzypokojowego mieszkania w Trójmieście, płacą średnio 1880 złotych.
  4. Na czwartym miejscu znajdują się: Lublin oraz Szczecin. Osoby wynajmujące kawalerkę płacą średnio 1000 złotych. Co ciekawe, w owych miastach występuje niewielka różnica cenowa pomiędzy wynajmem mieszkań jedno i dwupokojowych. Średnia miesięczna cena za dwa pokoje wynosi 1200-1300 złotych. Z kolei za wynajem mieszkania trzypokojowego trzeba zapłacić już około 1600-1650 złotych.dolary
  5. Nieco tańsze jest wynajmowanie mieszkań w Olsztynie, w którym za kawalerkę trzeba zapłacić średnio 950 złotych. Cena wynajmu mieszkania dwupokojowego waha się w granicach 1100=1150 złotych. Większe, trzypokojowe mieszkania można tam wynająć już od 1500 złotych, co często jest o połowę tańszym rozwiązaniem, niż wynajęcie mieszkania w stolicy.
  6. Przedostatnie miejsce zajmuje Bydgoszcz. Średni miesięczny koszt wynajęcia kawalerki w tym mieście to jedynie 820 złotych, co w porównaniu z najdroższymi miastami jest niewielkim wydatkiem. Za mieszkanie dwupokojowe trzeba zapłacić 1000 złotych, jest to najniższa średnia cena wynajmu, spośród wszystkich większych, polskich miast. Za wynajem mieszkania trzypokojowego w Bydgoszczy trzeba już zapłacić 1500 złotych – tego typu nieruchomości cieszą się już coraz mniejszym zainteresowaniem.
  7. Na ostatnim, siódmym miejscu znajduje się Toruń oraz Łódź. Są to miasta, w których za wynajem kawalerki trzeba zapłacić średnio 750-800 złotych. Cena wynajmu mieszkań dwupokojowych jest równie atrakcyjna i wynosi około 1050 złotych. Największą popularnością w tym rejonie cieszy się wynajem mieszkań trzypokojowych. Średnia miesięczna cena wynajmu tych nieruchomości waha się w granicach 1300- 1400 złotych.

 

Podsumowując, ceny wynajmu mieszkania są bardzo zróżnicowane na terytorium całego kraju. Generalnie obowiązuje zasada, że im większe miasto (oraz im większy ośrodek akademicki) tym wyższa cena wynajmu. Oczywiście mamy od tej zasady kilka wyjątków (Łódź – która jednak nie jest dużym ośrodkiem akademickim), ale zasada nadal obowiązuje.

Designed by Get Paid Online and coded by Australian Survey Sites and Cashcrate.