Ceny w Polsce
Ile kosztuje życie w Polsce? Sprawdź!

Koszty wyżywienia czteroosobowej, polskiej rodziny

zakupy

zakupy

Koszty wyżywienia polskich rodzin są z roku na rok coraz wyższe. Rosnące ceny żywności sprawiły, że wiele osób coraz dokładniej planuje domowy budżet i wydziela pieniądze przeznaczone na artykuły spożywcze. Według danych statystycznych, czteroosobowa Polska rodzina wydaje na jedzenie przynajmniej 1300 złotych miesięcznie. Warto wspomnieć, iż są to koszty wyżywienia większości polskich rodzin, które muszą pilnować domowego budżetu, bowiem jak łatwo się domyślić, koszty wyżywienia rodzin bardziej zamożnych są znacznie większe. Opisując wszystkie koszty wyżywienia przeciętnej, czteroosobowej rodziny należy przyjąć cztery podstawowe kategorie wydatków żywieniowych: jedzenia w domu, szkole, na mieście, w  pracy oraz podczas wyjazdów.

Koszty wyżywienia w domu

Koszt jedzenia w domu stanowi ponad 55 procent całkowitego budżetu, który przeznacza się na wyżywienie. W tej kategorii znajdują się wszystkie artykuły spożywcze, jakie spożywamy podczas rodzinnych obiadów, kolacji i śniadań. Coraz więcej czteroosobowych rodzin zwiększa wydatki na wyżywienie w domu, kosztem zakupów żywności w pracy czy na mieście. Okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów podreperowania rodzinnego budżetu. Samodzielne przygotowanie śniadania czy obiadu w domu jest tańsze niż wyżywienie w barach i restauracjach, dlatego coraz więcej osób skłania się ku takim rozwiązaniom. Średni miesięczny koszt wyżywienia czteroosobowej rodziny w domu wynosi 715 złotych.

Jedzenie w szkole

Większość dzieci korzysta ze szkolnych stołówek lub kupuje jedzenie w szkolnych sklepikach. Koszty soczków, batoników chipsów i wyżywienia na stołówce dwójki dzieci to wydatek rzędu 15% domowego budżetu przeznaczonego na wyżywienie. Średni koszt jedzenia w szkole wynosi zatem 195 złotych. W niektórych, większych miastach koszt obiadu na stołówce może być nieco wyższy, co widocznie przekłada się na zwiększenie kosztów jedzenia w szkole.

Jedzenie na mieście

Bary, restauracje, kawiarnie i fastfoody są dla polskich rodzin atrakcyjną formą rozrywki. Przeciętna, czteroosobowa, Polska rodzina wydaje na ten cel około 10 % miesięcznego budżetu przeznaczonego na jedzenie. Procent ten stale maleje, jednak na dzień dzisiejszy średni koszt jedzenia na mieście wynosi około 130 złotych.

Koszty wyżywienia w pracy

Każda osoba dorosła powinna zjadać posiłki podczas przerwy w pracy. Co ciekawe, korzystanie z bufetów, zakładowych stołówek czy pobliskich restauracji zabiera około 5% budżetu przeznaczonego na wyżywienie. Według danych statystycznych, przeciętni rodzice coraz częściej przynoszą do pracy własną żywność, co pozwala na ograniczenie wydatków.

Jedzenie na wyjazdach

euro

euro

Do całkowitych kosztów wyżywienia czteroosobowej polskiej rodziny należy także doliczyć koszty jedzenia na rodzinnych wyjazdach i wycieczkach. Wyżywienie czterech osób w barze czy tym bardziej w restauracji może być dość kosztowne, jednak owe wydatki nie są codziennością. Według danych statystycznych, jedzenie na wyjazdach pochłania 5% budżetu na wyżywienie całej rodziny. Ta kategoria wydatków utrzymuje się na niezmiennym poziomie i nie ulega zmniejszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Designed by Get Paid Online and coded by Australian Survey Sites and Cashcrate.